امروز یکشنبه، 4 اسفند سال 1398
دانشگاه جامع علمی کاربردی خانه کارگر واحد اسلامشهر
.

.

.

.

تکمل ظرفیت

تکمل ظرفیت

.

.

محرم

عزاداری و احکام آن                                                                                                                                  

با نظری به آیات و روایات روشن می شود که عزاداری و برپایی مجالس عزا نه تنها با قرآن مخالفت و ناسازگاری با مبانی دینی ما ندارد، بلکه از مصادیق شعایر الهی، مودّت و محبّت به اهل بیت علیهم السّلام و مبارزه با ظلم و ستم می باشد که در قرآن به آنها سفارش شده است.
نمونه عینی عزا و گریه در قرآن کریم ، سوگواری و گریه حضرت یعقوب علیه السّلام در فراق یوسف است، که بنا بر نقل زمخشری هفتاد سال گریه کرد و پاداش آن گریه ها برابر با پاداش هفتاد شهید می باشد. بنابراین عزاداری و گریه در مصائب برگزیدگان الهی و اهلبیت علیهم السّلام مورد تأیید روایات بوده و ممدوح قرآن کریم و در قرآن و روایات هیچگونه نهی و مذمتی از آن نشده است.
در حجم زیادی از روایات این مطلب آمده که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در سوگ مصائب آینده حسین ابن علی علیه السّلام اشک ریختند، مانند گریه حضرت، هنگام ولادت امام حسین علیه السّلام ، سوگواری حضرت در منزل ام سلمه، زینب، عایشه و همین طور گریه رسول خدا در خانه امام علی علیه السّلام هنگام روبرو شدن با بنی هاشم و گریه امیرالمؤمنین علی علیه السّلام و ابن عباس در هنگام عبور از سرزمین کربلا و…
همچنین موارد بسیاری از عزاداری اصحاب در روایات نقل شده است، همچون گریه اصحاب بر خبر شهادت امام حسین علیه السّلام و عزاداری صحابه در رحلت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله مرثیه سرایی و گریه فاطمه زهرا سلام الله علیها در لحظه جان دادن پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و بعد از رحلت آن حضرت، ودر مرگ مادرش خدیجه کبری سلام الله علیها و عموی بزرگوارش حمزه، و گریستن خلیفه اول و دوم در سوگ پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله همراه سخنان ام ایمن و گریه امیرالمؤمنین علی علیه السّلام و ابن عباس در هنگام عبور از سرزمین کربلا و اقدام نمادین عبدالله عمر پس از وفات رسول خدا صلی الله علیه و آله و… که از مسلمات تاریخ اسلام می باشد.
آری گریه و خنده از عوارض وجودی انسان است، که بسیاری از حالات روحی و درونی انسان در این دو، بروز و ظهور پیدا می کنند و فطرت انسان بر این نهاده شده که در هنگام از دست دادن محبوب، اندوهگین و در هنگام شادی آنها، خشنود می شود. و غالباً این اندوه و شادی باعث بروز گریه و خنده می شوند و دین مبین اسلام که قوانین آن با فطرت مطابق است; بر این امر صحّه گذارده و پیامبر اکرم-صلی الله علیه وآله- و صحابه ایشان به خاطر از دست دادن عزیزان خود غمگین می شدند و گریه می کردند که موارد متعددِ آن در متون شیعه و اهل سنت نقل شده، از جمله گریه پیامبر(ص) برای پسرش ابراهیم یا برای فاطمه بنت اسد.
حال اگر ما شیعیان در مصیبت ائمه اطهار-علیهم السلام- عزاداری و گریه می کنیم به این دلیل است که آنان محبوب ما هستند و تار و پود وجودمان، با عشق و محبّت آنان عجین شده و این اظهار محبت در حقیقت اداء حق رسالت است چرا که پیامبر(ص) در ازای رسالت و هدایت گری خویش، فقط مودتِ ذی القربی را طلب نموده: (قل لا اسئلکم علیه اجراً الا الموده فی القربی) با توجه به این که خودِ اهل سنت گفته اند که منظور از قربی فاطمه(علیها السلام)، علی(علیه السلام) و فرزندان اوست. و محبّ واقعی کسی است که در شادی آنان مسرور و در مصیبت آنان اندوهگین باشد و این اختصاص به زمان رسول اللّه(ص) ندارد، بلکه برای تمام أزمنه و کل مسلمانان ثابت است و هر مسلمانی در هر کجا و هر زمان موظّف به اداء حق رسالت است. و حتی در عزای امام حسین(ع) به خاطر ضایع شدن اجر رسالت و جاری شدن ظلم و جور در حق اهل بیت(علیهم السلام) و ذوی القربی پیامبر(ص) آسمان و زمین گریستند و این مطلب را مفسرین شیعه و اهل سنّت در ذیل آیه (فما بکت علیهم السماء و الارض و ما کانوا منظرین) ذکر کرده اند.
هم چنین از رسول گرامی اسلام(ص) نقل شده: الزموا مودتنا اهل البیت فانه من لقی اللّه و هو یحبّنا دخل الجنّه بشفاعتنا «همیشه با مودت ما اهل بیت همراه باشید، پس کسی که در روز قیامت خداوند را ملاقات کند در حالی که ما را دوست بدارد به واسطه شفاعت ما داخل بهشت خواهد شد.»
تاریخ ثبت : 1 مهر سال 1396

پیامبر اکرم (ص) : هر که در جستجوى دانش باشد، بهشت در جستجوى او برآید.

درب اتوماتیک - درب شیشه ای - درب برقی درب اتوماتیک - درب شیشه ای - درب برقی